wtorek, 18 lutego 2014

Porada językowa # 1 (w roku dwa tysiące czternastym czy dwutysięcznym czternastym?)



Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, na blogu „Językoznawca” będziemy także publikować krótkie porady dotyczące poprawności językowej. Zaczynamy od powszechnego błędu, z którym spotykamy się niemalże wszędzie, od reklam radiowych i telewizyjnych po wystąpienia publiczne. Co ciekawe problem ma dopiero i aż 14 lat! 


W roku dwa tysiące czternastym czy dwutysięcznym czternastym?

Możliwość życia na przełomie tysiącleci można uznać za wyjątkowe szczęście. Kolejna taka szansa dopiero za 986 lat. Co ciekawe przejście z XX do XXI wieku nieco „pomieszało nam język”. Okazuje się, że nie zawsze wiemy jak opowiedzieć o wydarzeniach z lat po roku dwutysięcznym.  Nagminnie słyszmy wersję „w dwutysięcznym jedenastym”, „dwutysięcznym czternastym” itd.
Początkowo problem był nieco usprawiedliwiony, wszak spotkaliśmy się  z nim dopiero drugi raz w dziejach,  ale po 14 latach okres przejściowy należy uznać za skończony i pamiętać o poprawnym opisywaniu wydarzeń z pierwszych dekad XXI wieku.

Ze wspomnianym błędem można sobie w łatwy sposób poradzić. Wystarczy zapamiętać, że rok dwutysięczny był jeden jedyny raz w historii. Pamiętajmy zatem, że Kamil Stoch zdobył dwa złote medale na Igrzyskach Olimpijskich w dwa tysiące czternastym roku, ale Instytut Adama Mickiewicza powstał w roku dwutysięcznym.

1 komentarz: